Przestrzenne drukarki


Nieustanny rozwój technologii w dzisiejszych czasach pozwala na wykorzystanie drukarki do trójwymiarowego drukowania. Przestrzenne drukarki to narzędzia za pomocą których są wytwarzane trójwymiarowe i fizyczne obiekty na podstawie modelu z komputera.
Jeszcze parę lat temu takie drukarki nie były do końca dobrze zbudowane i dlatego obiekty nie były aż tak realistyczne i użyteczne. Wtedy drukowanie przestrzenne było używane jako metoda do prototypowania.
Dzisiaj to się zmieniło. Drukowanie przestrzenne nie tylko tworzy prototypy ale od razu końcowe produkty, jak zabawki, ubrania czy nawet protez. Jest to ekonomiczny i wygodny sposób. Każda firma może dużo zaoszczędzić ponieważ koszty produkcji się bardzo zmniejszają, a cena sprzedaży zostaje taka sama.
Materiały jakich się używa do takiego drukowania zależą od typu drukarki. Jeżeli drukarka jest przeznaczona do użytku w domu to można używać wszystkie tworzywa sztuczne, jak nylon, Laywood czy Laybrick. Gdy chodzi o drukarkę przemysłową to wybór jest jeszcze większy. Materiały jak beton, paper, czekolada, guma czy metal to tylko kilka z możliwych.